<< Zpět

• Obrázek 9.8.2007 Rozhodčí v akci o prázdninách

Poslední červencový víkend se konaly dvě ragbyové akce, kterých se zúčastnili i rozhodčí SRR ČSRU. Ve Stockholmu se konal za účasti více než 60 týmů z celé Evropy 15. ročník turnaje Stockholm Tens, kde nás reprezentovali Štěpán Čekal a Tomáš Breburda. V pražské Hostivaři na přehradě se sešli fanoušci plážového ragby při 6. ročníku G2 KB Beach Rugby . Celý turnaj odřídili rozhodčí Jaroslav Bednařík, Jiří Livers, Roman Vítek a částečně jim pomohl i Tomáš Tůma. Zprávu ze Stockholmu nám poslal Štěpán Čekal.

Stockholm Tens 2007

Desítky jsou obdoba sedmičkového ragby s následnými rozdíly: - 10 hráčů na každé straně - vždy 5 hráčů v roji - hraje se 2x10 minut s 2 minutovou přestávkou - ŽK = 3 minuty. Turnaj hostí švédský klub Stockholm Exiles, který tuto soutěž uspořádal poprvé v roce 1992 na základě vlastní účasti na Hong Kong Tens v ten samý rok. V letošním roce se turnaje zúčastnilo již 32 mužských teamů, 16 ženských, 8 teamů starých pánů a 4 juniorské chlapecká družstva – více o systému turnaje na oficiálních stránkách http://www.stockholmtens.se/ Jedná se o dvoudenní turnaj, který se hraje současně na čtyřech hřištích. Na turnaj se sjíždí teamy z celé Evropy – primárně samozřejmě ze severských zemí, ale velké zastoupení má i Anglie a každý rok se objeví pár nováčků. Letos to byl mužský team z Moldávie UTM, anglický ženský team Wooden Spoon složený z hráček národních teamů z britských ostrovů včetně vice-kapitánky Maggie Alphonso a další. Celkem se odehrálo okolo 130 zápasů. V sobotu se začínalo v 10h dopoledne a končilo až v 19h, v neděli program začal již o hodinu dříve – v 9h a finálový zápas za pozornosti všech ostatních hráčů skončil v 18h. Protože na každý zápas jsou delegováni vždy 3 rozhodčí, je potřeba k tomu zajistit velké množství rozhodčích. Již třetí rok za sebou Českou republiku zastupují přizvaní čeští rozhodčí, nejprve Štěpán Čekal a v letošním roce doplněný o dalšího rozhodčího - Tomáše Breburdu. Program pro rozhodčí začíná vždy pátečním seminářem, kde se nejen upřesňují pravidla, ale je doplněn i přednáškou na dané téma anglickým supervisorem z RFU. Švédská rozhodcovská unie kooperuje již mnoho let s londýnskou asociací rozhodčích rugby. Tato spolupráce vždy kulminuje uprostřed léta uspořádáním semináře během turnaje pro švédské rozhodčí anglickým trenérem rozhodčích, letos Dave Bradwell, a účastí anglických/londýnských rozhodčích na tomto turnaji. Ale nejen jich. Tento rok byli krom jiných k účasti přizváni i naši „staří známí“ – Maurizio Vancini (ITA).

Joop Zandvliet (NL)

Celou rozhodcovskou skupinu tvořili 2 Belgičané, 1 Němec, 2 Dánové, 2 Češi, 8 Švédů a 12 Angličanů. Celkem skoro 30 rozhodčích, z toho 4 ženy.

Téma letošního semináře byla komunikace hlavního rozhodčího – asertivita a komunikace během sankcí. V minulém roce se rozhodcování účastnil i Wayne Barns – profesionální rozhodčí z Anglie, který byl letos ve svých 28 letech nanominován jako vůbec nejmladší rozhodčí na Rugby World Cup 2007 ve Francii.

Každý z nás odmával nebo odpískal 2x8 zápasů, z toho 5 jako hlavní rozhodčí, zbytek jako pomezní. Primárně zápasy ve skupinách a část i v play-off. Já osobně jsem pískal 2 mužské zápasy ve skupinách, 1 ladies zápas ve skupině, 2 zápasy o umístění (mužské čtvrtfinále shield a ženské semifinále plate).

Tomáš Breburda dostal nominaci k Stockholm Exiles Ladies,Ladies Pink a Motor Men z Anglie.Je těžké říci, jaké zápasy byly zajímavé, ale pro mě osobně šlo o můj sobotní poslední zápas, kdy se družstvo Bionic snažilo více než 2 minuty vyrovnat skóre bez přerušení hry v již nastaveném čase. Zároveň se musím pochlubit i účastí (jako TJ) na mužském finále Plate.

Asi bych mohl popsat dalších pár stránek o turnaji, ale vyberu již pouze dva výsledky na závěr: - ženskou část turnaje po dominanci Stockholm Exiles Ladies v posledních letech vyhrál již zmíněný anglický team Wooden Spoon složený z hráček britských ostrovů - již potřetí za sebou stejně složené finále: Susies Saloon – Olorun Sharks a již potřetí za sebou výhra Žraloků. Tentokráte ale s velkým štěstím, minutu před koncem byl nařízen TK pro Susies za stavu 15:14 pro Sharks 5m před háčkem, hráči Susies se pokusili o drop, který se ale odrazil o břevno zpět do hřiště. Celé finálové utkání, fotky, rozhovory a další utkání můžete shlédnout zde

Celý turnaj bylo hodně proměnlivé počasí, takže jsme také pěkně zmokli.

V neděli večer se celá skupina rozhodčích odebrala řádně oslavit celý turnaj společnou večeří a následným večírkem v baru Berns. Bohužel pondělní odlet v 8:00 ráno byl velmi krutý.

Fotografie Tomas Berg. Další fotky ze Stockholm 10s jsou k dispozici zde.